Bronhiolitis u dojenčadi
11. 10. 2015Bronhiolitis je virusna bolest koja uglavnom zahvaća malu djecu, a njezin je uzrok upala bronhiola (najmanjih bronhija u plućima). Takva upala može izazvati povišenu temperaturu, kašalj i teškoće pri disanju, a pretežno se pojavljuje tijekom zime, nekad u obliku epidemije.
SIMPTOMI
- začepljenost nosa
- suhi kašalj
- ubrzano i otežano disanje
- “sviranje” u prsima
- povišena temperatura
- u težim slučajevima, plavkasta koža zbog nedostatka kisika.
OBRATITE SE LIJEČNIKU
- Čim kod djeteta primijetite bilo kakve probleme s disanjem, odmah se obratite liječniku.
- U težim slučajevima dijete treba odvesti u bolnicu radi dobivanja kisika.
UZROCI
Mnoge oblike bronhiolitisa uzrokuje virus. Prenosi se kapljicama zrakom kad odrasli ili djeca u blizini kašlju ili kišu.
KOJE BILJKE?
UPOZORENJE: Uzimajte samo jedan od sljedećih pripravaka!!!
UNUTARNJA UPOTREBA
Za kašalj i povišenu temperaturu:
PRAVA MAJČINA DUŠICA: Pripravite oparak od 1 vrećice osušene majčine dušice u šalici kipuće vode. Ostavite da odstoji 5 minuta pa procijedite. Dojenčadi od 6 do 12 mjeseci dajte 20 ml triput na dan.
CRNA BAZGA (tinktura od cvjetova, 1:4 u 25-postotnom alkoholu): Dojenčadi od 6 do 12 mjeseci stavite 2 kapi u malo vode i dajte triput na dan nakon obroka.
MIRISNA LJUBICA (tinktura, 1 : 4 u 25-postotnom alkoholu): Dojenčadi od 6 do 12 mjeseci stavite 2 kapi u malo vode i dajte triput na dan nakon obroka. Drugi je način da pripravite sirup od 100 grama osušenih cvjetova, 500 grama šećera i 300 ml vode. Dojenčadi od 6 do 12 mjeseci dajte 1 ml sirupa dvaput do triput na dan za vrijeme obroka.
VANJSKA UPOTREBA
Pripravak za masažu:
LAVANDA: Razblažite 3 kapi eteričnog ulja u 10 ml temeljnog ulja pa s količinom od 1 čajne žličice masirajte prsa, leda i grlo.
EUKALIPTUS: Kao i kod lavande (vidi iznad).
Ostale mjere
- Masiranje može pomoći u uklanjanju sluzi iz bronhiola.
- Pobrinite se da dijete redovito uzima tekućinu da bi se izbjegao gubitak vode (dehidriranje).
Bronhiolitis i astma kod djece
Bronhiolitis najčešće traje oko tjedan dana. To je virusna infekcija koja ne reagira na liječenje antibioticima. U rijetkim slučajevima bronhiolitis može dovesti do pojave astme, a znak za takvo stanje može biti neprestani i uporni kašalj.
Izvor: Reader’s Digest, “Nature’s Medicines”
Tretmani bioenergijom učinkovito pomažu da se takve infekcije ne ponavljaju i da na kraju ne uzrokuju astmatične napadaje.
Franjo Lenac