15 ljekovitih svojstava limuna

30. 10. 2012
15 ljekovitih svojstava limuna

Drevni Egipćani su vjerovali da je limun djelotvorna zaštita protiv različitih otrova, a nedavna istraživanja su i potvrdila ovo vjerovanje?

Postoje mnoge zdravstvene koristi od limuna koje su poznate već stoljećima. Dvije najpoznatije su da limun ima jako antibakterijsko i antivirusno djelovanje. Limun jača imunitet i može pomoći kod mršavljenja jer limunov sok potiče probavu. Limun sadrži mnoge tvari: bioflavonoide, pektin, folnu kiselinu, vitamin C, A, B1, B6, kalij, kalcij, magnezij, fosfor, mangan, limunin, koji jačaju imunitet i bore se protiv infekcija.

To su dobro poznate činjenice o koristima limuna za zdravlje. Ali to apsolutno nije sve, jer ovo malo žuto voće krije još mnoge tajne. Evo 15 činjenica o limunu za koje vjerujem da niste znali. Bilo da ga koristite u obliku soka, čaja, raznih drugih napitaka, dresinga, obloga ili kupki, iskoristite limunovu prirodnu ljekovitost!

1. Akne

Limun sadrži limunsku kiselinu, koja može biti učinkovita u liječenju akni. Vitamin C nalazi se u agrumima, a njegova alkalna priroda ubija neke vrste bakterija za koje je poznato da uzrokuju akne. Sok od limuna s vodom trebala bi biti prva stvar u jutro koju ćete popiti.

Stavite svježi sok od limuna na akne i ostavite ga preko noći. Sljedeće jutro isperite lice vodom. Postoji mogućnost da ćete osjetiti neugodan osjećaj na koži, ali to će uskoro nestati.

Izmiješajte jedan dio svježe istisnutog soka od limuna s jednakim dijelom ružine vodice ili vode s medom. Držite mješavinu na zahvaćenim područjima najmanje pola sata. Operite poslije s vodom. Ovaj tretman treba ponoviti dva puta dnevno, idealno ujutro i navečer. Ukoliko su na licu otvorene rane od akni, posavjetujte se sa doktorom prije primjene ovih pripravaka.

2. Anksioznost

Istraživanja su pokazala da limunka (melisa, matičnjak) ima umirujuće djelovanje i stoga može biti u mogućnosti ukloniti umor, iscrpljenost, vrtoglavicu, tjeskobu, nervozu i napetosti. Također se vjeruje da udisanje limunova ulja pomaže u povećanju koncentracije i budnosti. Zato se može koristiti kao osvježivač prostora u uredima kako bi se povećala učinkovitost zaposlenika. Ako se osjećate napeto, nekoliko kapi eteričnog ulja limunke (Melissa officinalis) stavite na maramicu i udišite.

3. Ranice u ustima, afte

Dokazana antibakterijska i antivirusna svojstva limuna mogu ubrzati proces ozdravljenja u slučaju ranica u ustima. Pomiješajte sok od svježe istisnutog limuna u čašu mlake vode i isperite usta tri puta dnevno. Postoji mogućnost da ćete osjetiti peckanje kada sok od limuna dođe u dodir sa ozlijeđenim dijelom usta, međutim, što češće budete ispirali usta tim sokom, to će biti manji osjećaj pečenja.

4. Groznica

Zimica i groznica mogu nastati zbog raznih uzroka, a limun je uvijek koristan lijek. Sljedeća metoda može olakšati simptome: dodajte sok od 1 limuna u šalicu vruće vode s medom i popijte odjednom, a zatim svaka 2 sata dok se vrućica ne povuče.

5. Prehlada i gripa

Kada ste prehlađeni, ljekovitost limuna djeluje na način da opskrbljuje obrambene stanice tijela prijeko potrebnim vitaminom C, ali i tako što aplicira svoja antivirusna svojstva na sluznicu nosa i grla.

Na prvu naznaku prehlade (cureći nos ili bolno grlo), pokušajte svome tijelu dati što više vitamina C, kako bi se virus eliminirao prije nego što mu damo priliku da se “uhvati”. Pijte svježe iscijeđeni sok od limuna sa mlakom vodom svaka dva sata.

Ako imate bolno grlo promiješajte sok od jednog limuna, čajnu žličicu morske soli i 250 ml mlake vode. Grgljajte tu smjesu tri puta dnevno po minutu. Ukoliko se radi o upali krajnika, grgljajte svježi sok jednog limuna svaka dva sata po najmanje trideset sekundi. Nagnite glavu unazad tako da dopustite da vam ljekovita svojstva limuna dopru do upaljenih područja. Nakon što ste završili, možete taj sok progutati.

6. Žuljevi i kurje oči

Limunove kriške koje se primjenjuju preko noći su dobar lijek za kurje oči i žuljeve. Na zahvaćena mjesta stavite kriške limuna debele oko 5 mm i zamotajte zavojem. Mazanje zahvaćenog područja eteričnim uljem limuna također pomaže ubrzati proces ozdravljenja. Pazite da taj pripravak stavljate samo na žuljeve i kurje oči, jer može oštetiti zdravu kožu.

7. Ekcem

Ako patite od infekcije kože, limun možda može pružiti olakšanje. Dodajte 8 kapi eteričnog ulja limuna na 1 šalicu (250ml) mlake vode i 1 žlicu (15ml) tekućeg meda. Med, također, ima protuupalni učinak i jača ljekovitu moć limuna.

Natopite tkaninu u tekućinu, istisnite višak i držite krpu na zahvaćenom području 15 minuta, 2 do 3 puta dnevno. Ne samo da će ovo olakšati infekcije, već će i spriječiti njihov povratak, te će ublažiti neugodan svrbež.

8. Umor

Svjetski putnici i istraživači gledaju na limun kao na Božji dar. Istraživači također koriste limun za zaštitu od mnogih infekcija u tropima. Mala količina limunovog soka će ugasiti žeđ učinkovitije nego mnogo veća količina vode.

Eterično ulje limuna stimulira aktivnosti mozga, stoga, kada god se osjećate umorno, teško vam je usredotočiti se ili koncentrirati, dodajte 4 kapi limunovog ulja u aromaterapijaku lampu. Možete i popiti čašu vode s limunom svakih nekoliko sati.

9. Halitoza, zadah iz usta

Limun može pomoći osvježiti dah nakon konzumiranja određenih začina, alkohola i cigareta. Da bi dah bio svježiji, temeljito isperite usta nekoliko puta dnevno sa svježim sokom limuna dodanog čaši mlake vode. Žvakanje limunovih kriški nakon svakog obroka također će pomoći.

10. Hipertenzija

Češnjak i luk su se pokazali učinkovitima u borbi protiv hipertenzije, a također jako dobro djeluju u kombinaciji sa limunom. Dodajte 3 sjeckana češnja češnjaka i 1 sjeckani luk u hladno obrano mlijeko ili sojino mlijeko. Prokuhajte i pustite da odstoji 5 minuta. Procijedite i dodajte sok od 3 limuna i pijte tijekom dana.

A ako patite od povišenog kolesterola, ne zaboravite da pektin u limunu, zajedno sa ostalim hranjivim tvarima može pomoći sniziti kolesterol.

11. Protiv insekata

Dodajte 20 kapi limunova ulja u 1 šalicu (250ml) vode i raspršite u zrak. Ili vatu namočenu u limunovo ulje držite u spavaćoj sobi. Ako sjedite vani u večernjim satima, izložene dijelove kože namažite mješavinom 10 kapi limunova ulja i suncokretovog ulja.

12. Nesanica

Nekoliko je studija otkrilo da limunka (matičnjak, melisa) u kombinaciji s drugim biljem (kao što je odoljen, hmelj i kamilica) smiruje i pomaže smanjiti anksioznost.

13. Reuma

Sok od limuna ima snažan alkalni učinak u tijelu i stoga je prirodno sredstvo protiv viška kiseline, koja je dijelom odgovorna za reumu. Sok od jednog limuna dodajte u čašu mlake vode i pijte tri puta dnevno, a ako imate jaku bol dodajte sok od dva limuna i pijte tri puta na dan.

Masirajte bolna područja svakodnevno s nekoliko kapi limunovog ulja pomiješanog s jednom žlicom (15ml) ulja jojobe.

14. Probava

Dodajte sok od jednog limuna u čašu mlake vode nakon svakog obroka. Limunska kiselina će stimulirati proizvodnju želučane kiseline i aktivnost trbušnih mišića.

15. Problemi sa venama

Limunovo ulje može pomoći u borbi protiv vena u obliku paukove mreže. Dvije do tri kapi limunovog ulja dodajte jojobinom ulju, ulju avokada ili bademovom ulju i masirajte zahvaćena područja.

Za proširene vene, dodajte 6 kapi limunova ulja, 50 ml ulja pšeničnih klica, i 2 kapi ulja čempresa i smreke. Koristite ovu smjesu za svakodnevnu masažu nogu u smjeru srca.

Napomena

Ako patite od žgaravice, problema sa žučnim, ili bubrežnim kamencima, ili ste alergični na citruse, posavjetujte se sa vašim liječnikom prije uporabe ovih pripravaka. Kako biste zaštitili zubnu caklinu,  pričekajte barem pola sata prije pranja zubiju nakon što ste koristili limun.

Izvor: http://www.beliefnet.com/Health/Physical-Health/Hidden-Health-Secrets-of-Lemons

Preveo i uredio: Franjo Lenac

Svaku terapiju ili postupak koji su opisani u Odabranim člancima provodite na vlastitu odgovornost.